May 25 2013 18:37:24
Navigation
· FREE davk.dk Loop's
· Medlem Bio
· Billed Galleri
· Seneste Kommentar
· Hvor bor vi?
· Mojo's liste
· Kontakt davk.dk

· Prøv Programmerne
· davk.dk baggrunde


· Giv davk mere plads
· Add Video
Besøgende
· Gæster online: 3

· Brugere online: 0

· Antal brugere: 2,351
· Nyeste bruger: dennis pagter film
Senest Online
verner00:38:25
Simon Falkentorp00:44:08
calle00:55:36
thtorben00:56:35
KristianK01:17:30
leGreve01:26:13
j_skib01:36:57
HSChristiansen02:05:00
Tc02:23:40
LundMilo02:23:52
Top forum brugere
Top 500 listen

MK MK
- 4148 indlæg
neumann neumann
- 3518 indlæg
verner verner
- 3414 indlæg
michael m michael m
- 2589 indlæg
Simon Falkentorp Simon Falkentorp
- 2317 indlæg
Se indlæg
Hvem er her? 1 gæst(er)
 Udskriv debat
Billigt videolys
korben
#21 Udskriv indlæg
Lagt på d. 11-06-2012 00:56
Brugers avatar

TOP bruger


Antal indlæg: 895
Tilmeldt: 10.12.09

#1 hvis jeg skal give dig noget input. Så kunne det hjælpe meget hvis du kunne upload et par fotos af det lokale du skal sætte lys i..
 
Infinitive
#22 Udskriv indlæg
Lagt på d. 11-06-2012 05:36
Begynder


Antal indlæg: 48
Tilmeldt: 21.06.11

Jeg synes at kameramann taler over evne (eller fokus rettet det forkerte sted), og jeg er for en gangs skyld enig med runge. Sensation!

Lys er ikke bare lys og der findes bestemt dårligt lys. LED er langt fra det bedste.. Snarrest det dårligste.

Sammenligner du 2 traditionelle glødepærer så har du ret i at lys er lys, og med en værdi på 100 CRI er der ingen forskel på selve lysbølgerne.

Halogen ligger på 98 CRI, mens lysstofsrør vipper omkring de 90-96 CRI give or take alt efter producent. (der kan sikkert findes nogle som ligger under 90)

Går du over til LED så sker der en masse ting. Der er virkelig pillet ved den struktur som lys er bygget op af, for at optimere effektiviteten. Det er lidt som en mp3 lydfil modsat den gamle analoge gramofon plade. Du komprimerer og digitaliserer lyden, så den ikke længere er bølger men bits. Du smider en stor del af lyden væk og beholder kun det aller mest nødvendige.
Eller mere relevant for det her forum, En højt komprimeret mp4 video fil hvor man smider en stor del af farvemætningen og informationer væk for at spare plads.
Hvis du finder en LED der ligger på over 86 CRI skal du være glad.

Arbejdslampen er måske en populær start lampe til video fordi den har et højt output og har en høj CRI som du kan regne med holder. Dens ulemper har intet at gøre med dagslys modsat kunstlys. Film lamper som fresnells, bliver stadig flittigt brugt, selvom de er kunstlys på 3200k hvidballance.

Hvad er det så der gør en fresnell bedre end en arbejdslampe, hvis de har en pære af samme wat?
Kontrol. Du kan styre hvor og hvordan lyset skal ramme din scene.

På den anden side har du flood lights lavet af lysstofsrør, der har til formål at kaste blødt og fladt lys i din scene uden at kaste hårde skygger. Hvilket en arbejdslampe heller ikke formår at gøre.

En arbejdslampe der hverken har barndors, fokus linse eller defusion er nærmest ubrugelig uden modifikationer.. Du får det værste fra begge verdner.
Hårde skygger, ingen kontrol, hotspot og lyset flyder ud i 160 graders vinkel. Så det er hverken eller i forhold til hvad man normalt ville gå efter. (Fladt eller kontroleret)

Men du kan da putte en arbejdslampe ind i en softbox, og så får du noget der minder om de her: http://www.flashogfotobutikken.dk/fast-lys-video-lys/video-lys-kit-45x45.html

NÅR du så har fået styr på alt det, kan du begynde at koncentrere dig om farvetemperatur Smile
Redigeret af Infinitive d. 11-06-2012 06:11
 
neumann
#23 Udskriv indlæg
Lagt på d. 11-06-2012 07:47
Brugers avatar

Forum Maniac


Antal indlæg: 3518
Tilmeldt: 09.07.07

# 18

Nemlig. Hvis man ved noget om lys og ved hvad man vil opnå med lyset, så spiller det ikke nogen rolle hvilken kilde man anvender. Har man muligheden vil man dog vælge den der passer bedst til et bestemt formål. (ligesom med mikrofoner til lyd!)

Hvis man aldrig har arbejdet med lys før, så er sansynligheden for at man laver "lortelys" absolut til stede. Men hvis man har arbejdet meget med lys vil man kunne opnå et godt resultat næsten ligegylidigt om man arbejder med arkitektlamper, harald nyborg arbejdslamper eller rødhætter, blonder eller HMI. MEN MAN SKAL VIDE HVAD MAN GØR. Og man skal vide hvordan man opnår det man vil.

Og i virkeligheden er det erfaring der den afgørende faktor ikke lampetypen. Men når det så er sagt, så er det jo alt andet lige, meget nemmere at arbejde med lamper hvor man kan flytte på nogle barndoors, montere filtre på, eller måske ligefrem dæmpe. Og det er ofte det man får lov at betale for muligheden for, når man vælger professionelle lamper. For det er nemlig meget nemmere at opnå det man ønsker med lamper der er udvikllet over mange år, af og for folk der bruger lys professionelt hver eneste dag.

Til det jeg selv laver privat, har jeg købt et par arbejdslamper, for jeg ved hvad mine begrænsninger er. Men til det jeg laver på arbejdet har vi købt professionelle lamper, fordi de giver os en masse muligheder.

Farvetemperaturer er det mindste af ens problemer, når bare man husker at lave en ordentlig hvidbalance.

Mht. blandingslys (dagslys (5600 K) og tungsten (3200 K)) så synes jeg personligt at det er lækkert når det bliver brugt kunstnerisk/kreativt. Men det er en svær balancegang, og det kræver mange års træning og erfaring før det virker optimalt.
Redigeret af neumann d. 11-06-2012 07:56
**************************************
Certificeret steadicamoperatør.
Lydteknisk institut/Deltas TV-stereolyd
Lydteknisk institut/Deltas Spektralt gehør
**************************************
 
http://bnjpro.dk
leGreve
#24 Udskriv indlæg
Lagt på d. 11-06-2012 07:49
Brugers avatar

TOP bruger


Antal indlæg: 599
Tilmeldt: 15.06.11

Jeg vil opfordre til at du købe dig "Set Lighting Technicians Handbook".
Den kan fåes billigt på Amazon, og jeg ved den bliver betragtet som biblen for lyssætning og grip for mange i udlandet.
Den er virkelig detaljeret og efter et par gennemlæsninger, så er mit gæt at du uanset hvor du skal lyssætte eller hvad, har en god ide om hvad du har brug for at anskaffe.

Open face lamper som arbejds lamper og lign. er sjældent gode til person belysning. De egner sig bedst til baggrunde og store flader der skal belyses. Selv der giver de tvivlsomme skygger.

Det kan godt være fresnel lamper bliver møg varme, men deres CRi og deres tonalitet kan ikke stikkes. Men openface lamper kan du risikere at få dobbelt skygger fordi pæren giver en skygge og reflektoren bag den giver en anden skygge.
Fresnel lamper har lækker skygge.

Flouroserende lamper er gode som keylight til semi close up, hvor din beskæring giver dig mulighed for få lampen tæt på. Men selv Diva lites har et svagt farve spike.
Og... hva nu hvis du gerne vil have hårdt men pænt lys? Det får du aldrig fra hverken flour eller LED lamper. (endnu... hvis da ikke LED bliver snigløbet af plasma).

En fresnel kan du altid skyde igennem en silke eller bounce den for at bløde den op.

Så, så længe LED fresnel er så hammer dyre som de er, så vil jeg også kalde LED'er og flour lamper for special lamper som skal bruges til noget specifikt.
Med mindre din kunde er ligeglad, så kan du jo bruge alt det LED du vil og spare tid på strøm og opstilling, samt nedpilning.

Check desuden diverse artikler skrevet af Guy Holt, som næsten virker som en autist hvad angår grip og lys hehe ([url]http://www.screenlightandgrip.com/html/emailnewsletter_generators.html#anchorHigh%20Outpu t%20AC%20LEDs[/url]), Art Adams (http://provideoco...php/aadams)og Shane Hurlbut (http://www.hurlbu....com/blog/). De er ret aktive med at fortælle om hvordan de håndterer forskellige opgaver.
Og så er det næsten et must at læse igennem Roger Deakins egen blog / forum (http://www.deakin.../index.php). Han er utrolig beskeden og måske den bedste DP i verden, efter min mening.
Han er også god at læse fordi han ikke er så bundet af tradition, men sagtens kan arbejde med hvad han har til rådighed.

EDIT: Kommentar til Neumann... må give dig lidt ret. Har selvfølgelig ikke linket, men det var en gut som er en berømt DP og han skulle lave en teaser til et militær spil og der legede han bogstavelig talt med lyssætningen. Lyskæder, lamper fra den nærmest Bauhaus ting osv osv. Brød alle "regler", men han kan...
Redigeret af leGreve d. 11-06-2012 08:00
Reklamefoto, reklamefilm og udlejning af foto / videoudstyr i København / Sjælland
 
www.legreve.com
Tobias Ehlig
#25 Udskriv indlæg
Lagt på d. 11-06-2012 17:59
Bruger


Antal indlæg: 74
Tilmeldt: 08.05.12

Tak for de mange kommentarer!

Hvad siger I andre til disse to lamper:
http://www.flasho...s-kit.html

Jeg er godt klar over, at det ikke er 100 % professionelt udstyr, men jeg har ikke råd til at noget dyrere end det. Så hvad siger i til dette som en løsning midt i mellem Harald Nyborg og prof udstyr?
 
http://tobiasehlig.dk/
kameramann
#26 Udskriv indlæg
Lagt på d. 12-06-2012 11:53
Brugers avatar

MEGA bruger


Antal indlæg: 1864
Tilmeldt: 13.12.08

Tobias E skrev:
Tak for de mange kommentarer!

Hvad siger I andre til disse to lamper:
http://www.flasho...s-kit.html

Jeg er godt klar over, at det ikke er 100 % professionelt udstyr, men jeg har ikke råd til at noget dyrere end det. Så hvad siger i til dette som en løsning midt i mellem Harald Nyborg og prof udstyr?


Det er sikkert et udmærket sæt til amatør og semiprofessionelt brug, og det er under alle omstændigheder meget bedre end et par arbejdslamper fra Harald Nyborg. Og du kan altså købe mindst ti af de billige sæt, for den pris som et sæt dyre videolamper koster, så derfor gør det jo ikke noget, hvis de ikke er lige så robuste og slidstærke.
Med venlig hilsen
Kameramann
 
neumann
#27 Udskriv indlæg
Lagt på d. 12-06-2012 12:29
Brugers avatar

Forum Maniac


Antal indlæg: 3518
Tilmeldt: 09.07.07

På ebay kan man købe en (prof.) rødhætte for under 500,- kr. excl. stativ.

Eller man kan købe et helt sæt med 3 lamper og stativer damt en taske for under 2000,-

Spørgsmålet er om man tør handle på ebay.

Man skal nok også indstille sig på at skulle skifte pærer og stik.
**************************************
Certificeret steadicamoperatør.
Lydteknisk institut/Deltas TV-stereolyd
Lydteknisk institut/Deltas Spektralt gehør
**************************************
 
http://bnjpro.dk
Tobias Ehlig
#28 Udskriv indlæg
Lagt på d. 12-06-2012 12:36
Bruger


Antal indlæg: 74
Tilmeldt: 08.05.12

kameramann skrev:
Det er sikkert et udmærket sæt til amatør og semiprofessionelt brug, og det er under alle omstændigheder meget bedre end et par arbejdslamper fra Harald Nyborg. Og du kan altså købe mindst ti af de billige sæt, for den pris som et sæt dyre videolamper koster, så derfor gør det jo ikke noget, hvis de ikke er lige så robuste og slidstærke.

Min plan ved at købe det sæt jeg linkede til er, at jeg så vil kunne bruge det der i et års tid, og så måske - alt efter antallet af job - udskifte det derefter med et bedre.

Hvad siger I andre til sættet?
 
http://tobiasehlig.dk/
26mook
#29 Udskriv indlæg
Lagt på d. 12-06-2012 12:53
Brugers avatar

MEGA bruger


Antal indlæg: 1663
Tilmeldt: 04.07.11

Tobias E skrev:
Hvad siger I andre til sættet?


Jeg vil sige som Luffe i Leasy reklamen: Køb for helvede Sanne Tommel op

Med den pris - ender du nok ikke i programmet Luksusfælden på Tv3 Hmmm
 
Runge_100
#30 Udskriv indlæg
Lagt på d. 12-06-2012 14:14
Brugers avatar

MEGA bruger


Antal indlæg: 1413
Tilmeldt: 31.10.08

Du skal forvente et vis grønstik med disse lamper, så dem selv fornyligt til et åbent hus arrangement vi havde i Vejle.. men det kan du komme omkring ved at smide lidt -grøn (magenta) filter foran lampen.. så er det sikkert fint til dit brug...
Life is a game you can't edit
 
www.bico.dk
verner
#31 Udskriv indlæg
Lagt på d. 12-06-2012 14:39
Brugers avatar

Forum Maniac


Antal indlæg: 3414
Tilmeldt: 02.07.07

Tobias E skrev:

Hvad siger I andre til disse to lamper:


De ligner meget et sæt som jeg købte hos OBT.dk

Det ser endda ud til at du får lidt mere, hvis du kan tænde de enkelte lysgivere enkeltvis.

jeg gav 2375 for min pga mit smukke udseende og kontant betaling.

Jeg tror helt sikkert at du bliver glad for dine Grin
verner tilknyttede følgende billede:


[46.29Kb]
mvh Verner GrinVideo Amatør,
Canon XA10, HF10, 60D, GoPro Hero2
Premiere Elements 11 Vegas Pro 12, Pinnacle Studio 14 U/C, Magix
Intel® Core™ i7-2600K 4x3.40GHz
 
www.vskov.dk
kameramann
#32 Udskriv indlæg
Lagt på d. 12-06-2012 16:00
Brugers avatar

MEGA bruger


Antal indlæg: 1864
Tilmeldt: 13.12.08

neumann skrev: Spørgsmålet er om man tør handle på ebay.


Ja, ebay kan være et meget dyrt sted at handle...Hmmmm
Med venlig hilsen
Kameramann
 
Tobias Ehlig
#33 Udskriv indlæg
Lagt på d. 14-06-2012 15:01
Bruger


Antal indlæg: 74
Tilmeldt: 08.05.12

... og det hele endte så med at jeg købe dette sæt:
http://www.flasho...s-kit.html

Jeg vender lige tilbage med en vurdering af det, når jeg har fået det taget i brug for første gang i starten af juli. 2.170 kr er ikke meget for 2 stativer, 2 lamper, 2 softbokse, 10 pærer og en taske til at have det hele i!
Canon XF100 m. Røde NTG-3 mikrofon
Final Cut Pro X
www.tobiasehlig.dk
 
http://tobiasehlig.dk/
kameramann
#34 Udskriv indlæg
Lagt på d. 14-06-2012 20:20
Brugers avatar

MEGA bruger


Antal indlæg: 1864
Tilmeldt: 13.12.08

Tobias E skrev:
... og det hele endte så med at jeg købe dette sæt:
http://www.flasho...s-kit.html

Jeg vender lige tilbage med en vurdering af det, når jeg har fået det taget i brug for første gang i starten af juli. 2.170 kr er ikke meget for 2 stativer, 2 lamper, 2 softbokse, 10 pærer og en taske til at have det hele i!


Jeg synes egenlig prisen er meget passende i forhold til den vare som du får, det er de meget dyre lamper, som ikke har et rimeligt forhold mellem vare og pris.

Når du får lamperne, så kan du jo lave en lille testvideo med dem, som viser hvordan hudtoner og forskellige farver falder ud, du kan både prøve med auto hvidbalance, og med en seriøs hvidbalance kalibrering.
Redigeret af kameramann d. 14-06-2012 20:21
Med venlig hilsen
Kameramann
 
calle
#35 Udskriv indlæg
Lagt på d. 14-06-2012 22:29
Brugers avatar

MEGA bruger


Antal indlæg: 1683
Tilmeldt: 08.07.07

Tillykke med lamperne. Jeg har brugt dem flere gange og de er gode til prisen. - Man er jo altid nødt til at lave en manuel hvidbalance, så det skulle ikke være noget problem.

Med venlig hilsen

Calle
 
www.dominofilmogtv.dk
Tobias Ehlig
#36 Udskriv indlæg
Lagt på d. 21-06-2012 17:09
Bruger


Antal indlæg: 74
Tilmeldt: 08.05.12

calle skrev:
Tillykke med lamperne. Jeg har brugt dem flere gange og de er gode til prisen. - Man er jo altid nødt til at lave en manuel hvidbalance, så det skulle ikke være noget problem.


Mange tak! - og din påstand her testede jeg så lige ganske simpelt, eftersom jeg ikke selv har bekymret mig særligt om hvidbalance før.

Testen vil jeg egentlig mest bruge som et skræmme-eksempel til mig selv, så jeg husker at indstille hvidbalance. I testen har jeg overdrevet vigtigheden lidt, ved at hvidindstille efter noget blåt først, og så noget hvidt, så man virkelig ser forskellen.

Testen: https://vimeo.com...

Nu glemmer jeg aldrig at hvidindstille!
Canon XF100 m. Røde NTG-3 mikrofon
Final Cut Pro X
www.tobiasehlig.dk
 
http://tobiasehlig.dk/
Spring til debat:
Lignende tråde
Debat Forum Svar Nyeste indlæg
Videolys til 1.000 kr Udstyr - kamera, lys, lyd, osv ... 36 11-01-2013 12:26
Videolys Udstyr - kamera, lys, lyd, osv ... 13 29-08-2012 10:15
billigt kamera til overførsel af NTSC miniDV bånd? Almen snak - Alt andet. 7 26-04-2012 11:46
Videolys Udstyr - kamera, lys, lyd, osv ... 55 13-04-2012 23:46
bedre lys billigt Udstyr - kamera, lys, lyd, osv ... 4 05-12-2011 17:58
Siden dannet på: 1.55 sekunder 15,494,001 Unikke besøg 7098 besøg pr. dag